Słownik pojęć ekologicznych wyszukiwarka firm, serwisy ekologiczne

Dla domu i ogrodu

Opis urządzeń

Energia Odnawialna

   Menu
Kolektory słoneczne

Zestawy solarne takie jak kolektory słoneczne i baterie słoneczne to przyszłość taniej ekologicznej energii. Nowoczesne osiedla, nowoczesne budownictwo wykorzystuje już coraz częściej kolektory słoneczne. Zestawy solarne to systemy pobierające energie słoneczną zamieniając ją w energie elektryczną bądź cieplną. Częściej na energie cieplną - dzięki temu mozemy magazynować energię w postaci ogrzanej wody. Wielkość kolektorów słonecznych uzależniona jest od ilości osób, dla których mają służyć. Kolektor słoneczny można mocować w dowolny sposób, czasem nowe technologie dodają budynkowi uroku. Można go zainstalować na niewykorzystanej ścianie budynku, jako atrapy okien, jako atrapy okna w dachu, jako daszek. Kolektor słoneczny można również umieścić na ziemi. Separatory przeznaczone są do oddzielania lekkich zanieczyszczeń płynnych o gęstości mniejszej niż woda, są to przede wszystkim oleje, benzyny oraz tłuszcze. Separatory znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie ścieki zawierają większą ilość tłuszczu niż w ściekach bytowych. Są to między innymi: układy oczyszczalni ścieków, zakłady przemysłowych, stacjie benzynowe, ale również przedsiębiorstwa nie przemysłowe, takie jak restauracje, hotele.kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne w polskich warunkach klimatycznych.

W Polskich warunkach klimatycznych instalacje solarne w tym również kolektory słoneczne działają niezawodnie także poza sezonem letnim, po mimo spadku ich wydajności w sezonie zimowo-jesiennym. Kolektor słoneczny pobiera ciepło z promieniowania słonecznego i przez ciecz roboczą (mieszanina wody z glikolem) przekazuje do ją do bojlera. Zasobniki mają rezerwy energii, które wystarczają na pochmurne dni. Zimą, w czasie dłuższych okresów niepogody, wodę dogrzewa się grzałką elektryczną lub z innego alternatywnego źródła energii. W skali roku kolektory słoneczne pokrywają w 70 % zapotrzebowanie na ciepło niezbędne do ogrzania wody dla potrzeby domu, od maja do września - w 100 %, a dodatkowo ciepło to może posłuzyć do podgrzewania basenu w ogrodzie. Kolektory słoneczne wspomagają do 30 % ogrzewania domu zimą.

Zastosowanie systemów solarnych

Cechą szczególną kolektorów słonecznych jest wszechstronność ich zastosowania, przede wszystkim stosowane są do ogrzewania wody - zarówno użytkowej jak i w systemie ogrzewania budynku. Systemy solarne zarówno do zabudowy i integracji z dachem domu, jak i do zabudowy na różnego rodzajach pokrycia dachu, a nawet do zabudowy w pozycji poziomej czy pionowej na elewacji budynku czy barierkach. Systemy solar ne moga byc montowane zarówno na domach jednorodzinnym jak i na duzych budynkach biurowych.